Uğur Bozkaya Araştırma Grubu
PSI4
Cover Art
TÜBA-GEBİP Ödül Töreni
TÜBA-GEBİP Ödül Töreni
Coupled-Cluster (CC)
Su Kümeleri
Katyon-Pi Etkileşimleri
Parlar Vakfı Ödül Töreni
Beytepe
Molint

                                                                                                 

Moleküler integrallerin ve türevlerinin etkin bir şekilde hesaplanması, modern kuantum kimyasında moleküler özelliklerin değerlendirmesi açısından çok önemli bir adımdır. Bir integral tensör ayrıştırma tekniği olan yoğunluk fit edilmesi yaklaşımı (Density Fitting, DF), elektron itme integralleri (Electron Repulsion Integrals, ERI) için bellek ve disk gereksinimlerini azaltmaya yarayan popüler bir araç haline gelmiştir.

Molint çerçevesi (Molint FrameWork, MFW), yoğunluk fit edilmiş yöntemler için contracted Gaussian fonksiyonları üzerinden moleküler integraller ve bunların birinci türevlerinin hesaplanmasına yarayan bir uygulama programlama arayüzüdür (Application Programming Interface, API). MFW, örtüşme, dipol, kinetik, potansiyel, metrik ve 3-indisli integralleri ve bunların birinci türevlerini içermektedir. Ayrıca, MFW, Fock matrisini oluşturma ve yoğunluk fit edilmiş yöntemler için analitik gradiyentleri elde etme konusunda oldukça sorunsuz bir yaklaşım sağlar. MFW, ortak bellek paralel programlama tekniklerinin avantajlarından yararlanan bir C++/Fortran hibrit kodudur. MFW, bir e-posta (ugrbzky@gmail.com) talebi ile geliştiriciden (U.B.) istenebilen ücretsiz bir yazılımdır.

Makaleye erişmek için tıklayınız.

Molint.pdf

Libsharedtensors.pdf

Molint, Macroqc programının bir parçası olarak yayınlanmaktadır. Molinte erişmek isteyenler linke tıklayarak Macroqc programını indirip kurabilirler.